Web Analytics

3D tiskárny jsou budoucnost. Seznamte se s jednou z nich v Pevnosti poznání

  • Úvod
  • Aktuality
  • 3D tiskárny jsou budoucnost. Seznamte se s jednou z nich v Pevnosti poznání
| rostanetek |

Tisknu, tiskneš, tiskneme. Máme obrovskou radost, že jsme expozici Živá voda doplnili o zbrusu nový exponát. Je jím zázračná 3D tiskárna, která umí vytisknout pavouka, kosmickou raketu nebo lebku T-Rexe. Sloužit bude především vám, ale také obnově a inovaci jiných exponátů. 

Živoucí 3D (tiskárna)
Jakmile v prvním patře vstoupíte do přírodovědné expozice Živá voda, rozhodně ji nepřehlédnete. A během toho, co ona bude v plném pracovním nasazení, průvodci vám osvětlí klíčové principy jejích vyspělých schopností. V samotném závěru si pak na památku odnesete drobnosti v podobě kočky, pavouka, netopýra nebo třeba klíčenky s logem naší domovské univerzity.


HORKÁ NOVINKA
K dispozici pro vás už máme máme i 3Doodler neboli 3D pero!
Vytvořit se s ním dá originální dárek, ať už srdce nebo Eiffelova věž 🙂


Věděli jste, že…?
Technologie, která z naší 3D tiskárny činí klenot, se jmenuje FDM (neboli Fusion Deposition Modeling). Což v praxi znamená, že tištěné výrobky vznikají z nataveného tenkého proužku plastu, který se postupně na model vrství. 3D tisk je totiž tzv. aditivní (neboli přídavný) proces. Na rozdíl od obráběcích strojů, které výsledný produkt vyřezávají z celistvého bloku, tak 3D tiskárna materiál naopak postupně přidává.

„Technologie se hojně využívá v geoinformatické praxi např. pro tvorbu tyflomap, což jsou hmatové mapy pro nevidomé a slabozraké, či pro tvorbu fyzických 3D modelů zemského reliéfu a sociálních povrchů. Reálný model přináší oproti projekčním metodám možnost reálně si „ohmatat“ území, lépe číst a porovnávat zobrazené údaje,” vysvětluje Jitka Doležalovákatedry geoinformatiky.