Web Analytics

Jak jsme se naučili žít s atomovou bombou? Seznámíme vás s vynálezem, který změnil celý svět

  • Úvod
  • Aktuality
  • Jak jsme se naučili žít s atomovou bombou? Seznámíme vás s vynálezem, který změnil celý svět
Víte, kdo otestoval největší atomovou bombu, a jaké by byly její účinky při shození na Olomouc? Jakými vtipy si agenti obou stran Studené války odlehčovali službu? Na tyto a další otázky odpoví zajímavý program interaktivního muzea vědy Pevnosti poznání v Olomouci.

Od 18. do 26. srpna 2018 jsme pro vás připravili akci nazvanou Jak jsme se naučili žít s atomovou bombou? Seznámíte se  s projevy této jaderné zbraně u věcí, u kterých by to možná ani nečekali. Zjistíte, jak jeden vynález změnil vědní obory a kulturu. A vlastně celý svět. „ Od vynalezení první atomové zbraně již lidstvo nemůže vést válku, aniž by riskovalo naprosté zničení Země. Tento stav se pro nás stává samozřejmostí, ale pojďme se podívat do historie, která nám může osvětlit několik zlomových okamžiků, kdy nejistotu prožívala celá planeta. Přijetí rizika se stalo zkušeností každého člověka, a díky tomu můžeme sledovat přímé vlivy atomové bomby a jejich nástupců na všechny oblasti lidského života,“ lákal na program koordinátor sekce historie Tomáš Arnold.

A co vás čeká v jednotlivých expozicich?

/// ŽIVÁ VODA
Studená válka napomohla rozvoji jedné z technologií, kterou dnes používáme se samozřejmostí – globálnímu navigačnímu systému neboli GPS. Vyzkoušejte si, zda si s touto technologií také rozumíte a nalezněte skryté poklady poznání!

/// SVĚTLO A TMA

Ukážeme vám soupravu na měření radioaktivity. Návštěvníci budou moci odhalit, že se s radioaktivitou setkávají na každodenní bázi. Také si vyzkouší, proti jakému typu radiace je zapotřebí která ochrana. S radiací je též spojen vesmírný závod a vysílání živých tvorů do vesmíru – ochranné štíty.

/// ROZUM V HRSTI

V naší expozici vezmete rozum do hrsti v roli kapitána nukleární ponorky nebo agenta jedné ze dvou znepřátelených stran. Rozmístíte si flotilu a povedete neskutečnou bitvu s nepřítelem, kterého nevidíte. A agenti? Těch je plná pevnost! Odhalíte je na základě zvláštních signálů?

Ukážeme vám také snímky, které obletěly celý svět…

Fotka s lidmi, kteří koukají na výbuch představuje ukázku tzv. nukleárního turismu, který byl populární v padesátých letech v Nevadě, kde USA zkoušeli nové typy jaderných zbraní. Odpalovalo se často brzo ráno, takže na střechách hotelů v Las Vegas probíhaly párty vrcholící právě sledováním výbuchu z již bezpečné vzdálenosti.

Toto je asi nejslavnější fotka jaderných pokusů. Je to fotografie z testu Baker ze série Crossroads z roku 1946, kdy se testoval účinek na cvičnou flotilu 95 lodí. Bomba byla kopií té shozené na Nagasaki a byla odpálena v hloubce 27 metrů pod hladinou (díky čemuž záblesk z výbuchu nenarušil focení a jedná se tak o jednu z nejlepších fotek testů). Zajímavý je “černý flek” na vodním sloupu výbuchu, jedná se o USS Arkansas válečnou loď vážící 27 000 tun.