Součástí 58. ročníku festivalu AFO bude také nesoutěžní sekce AFO Junior. Její program je zaměřen na poutavé přiblížení festivalových témat, vědeckých poznatků a filmového umění mladším návštěvníkům. Snaží se podporovat zvídavost, schopnost klást si otázky, vášeň pro objevování nového a touhu po poznání, tedy vlastnosti, které jsou blízké dětskému vnímání světa i vědeckému bádání.
Během letošního festivalového ročníku od 25.- 30. dubna na vás budou části této programové sekce čekat na různých místech Olomouce.
V Pevnosti poznání si budete moci projít skvělé vzdělávací výstavy, zúčastnit se projekcí v planetáriu nebo se dozvědět nové informace o sopkách, osídlení Marsu a výzkumu kosmických sond. Na jednom z workshopů si také můžete vyzkoušet, jak se animuje vlastní film. Knihovna města Olomouce nabídne možnost vytvořit si vlastní filmový plakát či model, který si můžete vytisknout na 3D tiskárně nebo zhmotnit pomocí 3D pera. V Divadle na cucky vám během tvůrčí dílny ukážou, jak vidět různé zvuky, a v dramatické dílně prozkoumáte své tělo a zvuky, které dokáže vydávat. Do obrazu a své práce vás uvede zakladatelka profilu Jsem v obrazu. A jak vypadá cesta vody? Její vyčerpávající pouť přiblíží H2Ospodař interaktivní výstavou v Geodomu na parkánu Uměleckého centra UP.
Nemůžeme však vynechat ani filmové projekce. Prostřednictvím filmových pláten v kinech se budete moct proletět s křečkem do vesmíru, vypravit se do daleké Antarktidy nebo prozkoumat velkou část pražské populace, které si při návštěvě hlavního města tolik nevšímáme.
PROGRAM V PEVNOSTI POZNÁNÍ
Zvonkohra
(workshop, pátek 28.4., 9-15 h, sobota 29.4., 9-15 h)
Uklidňuje vás zvuk zvonkohry? Chtěli byste ji mít doma nebo na zahradě? V rámci doprovodného programu festivalu AFO58, jehož hlavním tématem je ECHO, si můžete vyzkoušet, jak máte šikovné ruce, a vyrobit si svou vlastní zvonkohru.
David Píša: Úfa v kosmu aneb čeští vědci zkoumají vesmír
(přednáška, pátek 28.4., 10-11 h, 12-13 h)
Pracovníci kosmického oddělení Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd navazují na práci svých předchůdců, kteří se věnovali vývoji prvních československých vědeckých družic. V současné době se oddělení podílí na vývoji přístrojů pro významné evropské vědecké družicové projekty. Proč je výzkum Sluneční soustavy vlastně zajímá? Představíme si zapojení týmu do výzkumu Slunce pomocí sondy Solar Orbiter a pozorování vzdálené planety Jupiter sondou JUICE. Představíme si také 3D modely obou sond a jejich vědeckých přístrojů.
David Píša: Solar Orbiter – sonda určená na gril
(přednáška, sobota 29.4., 10-11 h, 14-15 h)
Solar Orbiter je kosmická sonda Evropské kosmické agentury ESA pro blízký i vzdálený výzkum Slunce, naší domovské hvězdy. V současné době jde o misi s největším českým zapojením od dob družic MAGION. Co o Slunci ještě nevíme? Proč musíme k jeho výzkumu používat dálkově řízené sondy? Proč měříme v kosmu vlny a co to znamená? Budeme si povídat o této probíhající misi a zapojení našeho týmu do jejího kosmického výzkumu.
Petr Brož: Dokážeme osídlit Mars?
(přednáška, pátek 28.4., 14-15 h, 16-17 h)
O cestě na rudou planetu a o její kolonizaci sní lidstvo dlouho. Na stránkách vědecko-fantastických knih i v hollywoodských filmech je takový počin snadný. Zapnou se motory a hop, během chvilky se hrdina či hrdinka nachází na nehostinné planetě, kde kosí nekonečné zástupy emzáků, aby tam nakonec mohli žít lidé. Jenže realita má k našim představám daleko. Cesta tam bude neskutečně náročná a před námi leží mnohá nebezpečí, která často ještě ani neznáme. Jaká to jsou?
Petr Brož: Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sopkách, a báli jste se zeptat
(přednáška, sobota 29.4., 11-12 h, 13 – 13:45 h)
Sopky bezesporu patří k jedněm z nejúchvatnějších projevů Země. Děsí i fascinují lidstvo od nepaměti. Během okamžiku totiž dokáží způsobit smrt a zkázu nebo převrátit běh lidských dějin vzhůru nohama, současně však sopkám vděčíme za to, že na modré planetě existuje život. V rámci povídání se vydáme na cestu poznání, během níž si vysvětlíme, jak sopky vznikají, jak nám mohou uškodit, ale i prospět. Připravte se nicméně, že kam přesně zavítáme, bude záležet hlavně na vás a vašich dotazech.
David Píša: Juice-průzkumník ledových měsíců u planety Jupiter
(přednáška, sobota 29.4., 12-12:45 h)
Největším současným družicovým projektem Evropské vesmírné agentury ESA je meziplanetární sonda JUICE. Mise se startem v letošním roce bude více než sedm let putovat vesmírem, než začne obíhat planetu Jupiter a zkoumat jeho ledové měsíce. Proč nás fascinuje Jupiter? Co je zajímavého na jeho čtyřech největších měsících? Můžeme tam snad nalézt život? Na co nám JUICE pomůže odpovědět? Budeme si povídat nejen o tom, ale také o českém zapojení do této ambiciózní mise.
Animační dílna s Aeroškolou
(přednáška, sobota 29.4., 13-16 h)
Zajímá vás, jak se vytvářejí animované filmy a co se skrývá za procesem jejich vzniku? Přijďte si natočit vlastní animovaný film pod vedením skvělých lektorů a lektorek z Aeroškoly. Účastníci dílny se seznámí s principy vzniku klasické animace, konkrétně s technikou ploškového, loutkového nebo pixilovaného filmu. Během dílny si účastníci vyzkouší proces vzniku animovaného filmu – od prvotního nápadu, přes výrobu rekvizit, až po samotné oživení loutky. Výsledné filmy budou účastníkům zaslány.
Podrobný program AFO JUNIOR najdete ZDE.
Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč
Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč
Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč)
O víkendu jako součást doprovodných aktivit
Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč
Můžete u nás platit kartou a Unišek+
E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145
Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc
GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup
© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)