Web Analytics

Dnes nastane Noc vědců! Těšte se na netopýry, superlupy a videomapping

  • Úvod
  • Aktuality
  • Dnes nastane Noc vědců! Těšte se na netopýry, superlupy a videomapping
| rostanetek |

Pátek 30. září 2016. Přesně ten den, kdy v jeho závěru celou Olomouc pohltí Noc vědců! V Pevnosti poznání budou poletovat sovy i netopýři, procházet se budete obří maketou lidského mozku a o vaši pozornost se přihlásí i nejjedovatější rostliny u nás! Veškerý doprovodný program je zdarma, za vstup do muzea zaplatíte pouze 50 Kč, děti do 4 let jdou zadarmo. Planetárium vás bude do jiných dimenzí unášet každých 30 minut, vstup ale musíme omezit na max. 20 osob na jeden film. Těšíme se na vás, ale teď už rovnou k programu!

Sledujte kompletní program olomoucké Noci vědců.
A neváhejte navštívit i facebookovou událost

 

cover


Co vás během Noci vědců v Pevnosti čeká a nemine?

 

Soví a netopýří videomapping!

Po setmění očekávejte videomapping přímo na budovu Pevnosti poznání. Ve spolupráci s tvůrci festivalu VZÁŘI pro vás připravujeme tematickou projekci na téma noční ptáci a netopýři. Formou vlastních animací dokonce oživíte létající netopýry a sovy.

Péče o novorozence a Den maličkých
(Laudonův sál, přízemí)

Věděli jste, že Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice je největší v Olomouckém kraji? Ročně se zde narodí 2400 novorozenců, to je necelých 40 % všech novorozenců kraje. Na Noci vědců oddělení představí své vlastní vybavení, které plně slouží moderní neonatologie – tedy péči  o zdravé i nemocné novorozence. Vaši pozornost si bezesporu zaslouží inkubátor, ale i další resuscitační pomůcky, které mají lékaři při resuscitaci k dispozici. Na program z Noci vědců naváže Novorozenecké oddělení hned druhý den, v sobotu 1. října, kdy přímo v Pevnosti uspořádá Den maličkých – vůbec první setkání dětí, které byly hospitalizovány na Novorozenecké jednotce intenzivní péčeVíce informací o tomto výjimečném setkání čtete tady.


NOC NETOPÝRŮ
(přízemí Pevnosti poznání + Bezručovy sady, od 19:00 do 24:00 hod.)

Díky České společností pro ochranu netopýrů vás seznámíme se zajímavým životem tajuplných nočních savců! Každou celou hodinu společně budeme z areálu Korunní pevnůstky vycházet na krátkou exkurzi do Bezručových sadů. Čeká vás detektorování, ukázky odchytu, představení moderní techniky používané při výzkumu a celá řada dalších zajímavostí. Kapacita každé vycházky je omezena na max. 30 účastníků, registrace na jednotlivé hodiny bude k dispozici u vstupu do muzea vědy.


Bohatý program chystáme i pro Evropský ptačí den, přesvědčte se sami!



EXPOZICE ŽIVÁ VODA (I. PATRO)


Nejjedovatější rostliny u nás!

Jedovaté rostliny jsou na této planetě již miliony let. Ale co je dělá jedovatými? A které z nich jsou ty nejsmrtonosnější? A dají se vůbec nějak využít? Nejlepší prevencí proti otravám jedovatými rostlinami je právě jejich dokonalá znalost, kterou v Pevnosti získáte díky Katedře botaniky Přírodovědecké fakulty UP. A vězte, že na své výtvory si budete moci posvítit UV lampou.

“Poskytneme návštěvníkům informace o tom, co konkrétně mají dělat, když jejich děti omylem požijí nějakou jedovatou rostlinu. Připravenou budeme mít i speciální poznávačku Najdi semeno nejjedovatější rostliny na světě, které lze velmi snadno zaměnit se semenem fazole,” prozrazuje koordinátorka Martina Oulehlová.

Rostliny pod superlupou

Rostliny, jak jste je ještě nikdy neviděli, představí Ústav experimentální botaniky AV ČR. Pod binokulární lupou se vám otevře jejich tajemný svět v plné kráse a velikosti. Uvidíte ty nejjemnější rostlinné struktury a co víc, budete si je moci sami vyfotografovat! Pokud si s sebou vezmete flash disky, rádi vám na ně vaše fotografie uložíme. Čeká vás také experiment, který představí oddělování jednotlivých listových barviv, vyzkoušet si můžete i pipetování. Jak vypadá DNA, uvidíte na dvoumetrovém modelu, který z téměř stovky plechovek a plastových lahví vyrobili  sami vědci.


EXPOZICE ROZUM V HRSTI (I. PATRO)


Vstupte do lidského mozku!

Projdete si tajuplnou temnotou obřího mozku a ti menší z vás („po čtyřech“) dokonce navštíví cévu, která mozek zásobuje nezbytným kyslíkem a živinami. Sama autorka exponátu Ivana Fellnerová vám zase prozradí spoustu zajímavostí o neuronech, základních stavebních buňkách každého mozku. Porozumíte řeči neuronů a dozvíte se, jak si je hýčkat, aby vás vaše neurony vždycky poslouchaly. Dozvíte se, v čem je unikátní mozek londýnských taxikářů či světových pianistů. Zkrátka a dobře – vše, co jste kdy chtěli vědět o svém mozku (ale nevěděli, kde se ptát).


pp_noc-vedcu_2016_plakat_web-1