Workshopy
7.– 8. září I 10.00–17.00
Seznámíte se se základy laboratorní práce, která souvisí s péčí o včely. Budete analyzovat med a včelí produkty, mikroskopovat různorodé preparáty nebo poznávat včelí patogeny a škůdce. Vyzkoušíte si také skládání včelařských rámků, natavování mezistěn nebo vytáčení v medometu.
Díky mapovým výstupům ze systému COLOSS získáte přehled o zavčelení republiky či úhynech včelstev. Získáte také přehled o lokalitách možného výskytu sršně asijské, které byly definovány na základě geografických a klimatických charakteristik těchto lokalit.
Výstava – Včely jako vášeň
7.–8. září I 10.00–17.00
Panelová výstava, která vznikla ke 120. výročí založení přerovského včelařského spolku. Na Přerovsku si chovatelé včel založili svůj spolek už v roce 1902. Výstava představí momenty z historie přerovského včelaření, poučí je o fascinujícím životě včel a ukáže posun ve včelařském oboru. Výstava je určena převážně dospělému publiku.
Naučná stezka – Fascinující příběh medu
7.–30. září I v otevírací době
Naučná stezka hravou formou vypráví, co všechno předchází tomu, než se med dostane do sklenice, a kdo nebo co za to může. 12 ilustrovaných panelů plných zajímavých statistik a souvislostí.
Vědecké dílny – Září v medu
každý zářijový víkend I 10.30–16.30
Zazařte s námi v medu! Přijďte si do naší kreativní dílny vyrobit zvláčňující balzám na rty se včelím voskem a medem. Balzám na rty je praktický pomocník a určitě se neztratí v žádné kabelce ani v kapse kabátu. V chemické laboratoři prozkoumáte vlastnosti včelích produktů jako je med, vosk nebo jed. Naučíte se rozpoznat pravý med od falšovaného a zjistíte, proč mají včelí plástve tvar hexagonu.
Přednáška – Jak a proč vlastně pomáhat volně žijícím opylovačům?
7. září I 14.00–14.30
Mgr. Monika Mazalová, Ph.D., Katedra ekologie a životního prostředí, UP v Olomouci
Během posledního století sledujeme dramatický pokles početnosti hmyzu na všech prostorových škálách, trend vymírání druhů se nevyhýbá ani opylovačům. Nejpatrnější je mizení nápadných či oblíbených skupin, jako jsou denní motýli, samotářské včely a čmeláci. V současnosti již hovoříme o globální krizi opylovačů. Jaké jsou hlavní příčiny mizení hmyzu z okolní krajiny a lze s nimi vůbec nějak bojovat? Přestože efektivní mohou být jen rozsáhlá opatření na krajinné úrovni, malou troškou do mlýna může přispět i každý z nás. Silniční síť a sídelní celky jako útočiště volně žijících opylovačů – jak na to?
Malování na obličej
8. září I 10.00–17.00
Tematické malování na obličej a tetování technikou airbrush.
Včely do Pevnosti přiletí díky spolupráci s Katedrou biocheme a Katedrou geoinformatiky Přírodovědecké fakulty a Českým svazem včelařů, z.s., konkrétně okresní organizací Olomouc a základní organizací Přerov I a dále s Pracovní společností nástavkových včelařů CZ, z. s.
Spolupracujeme s www.kudyznudy.cz
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/o-kudy-z-nudy/bannery-a-loga
Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč
Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč
Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč)
O víkendu jako součást doprovodných aktivit
Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč
Můžete u nás platit kartou a Unišek+
E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145
Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc
GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup
© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)