Web Analytics

Pevnost ovládnou živá zvířata! Od plazů, přes brouky až po kolonie světlušek. Odpudiví nebo kouzelní jsou tady!

  • Úvod
  • Aktuality
  • Pevnost ovládnou živá zvířata! Od plazů, přes brouky až po kolonie světlušek. Odpudiví nebo kouzelní jsou tady!
O víkendu 6. a 7. 4. 2024 bude v Pevnosti poznání k vidění na pět desítek nejrůznějších druhů bezobratlých, plazů a obojživelníků.  Akce s názvem Odpudiví nebo kouzelní je určena pro širokou veřejnost a je zdarma v rámci běžného vstupného do interaktivního centra Univerzity Palackého.

Vedle ukázek živých zvířat (mimo jiné také několika druhů švábů, štírů či sklípkanů) se budeme společně bavit o chovatelství, teraristice a herpetologii.

Nebudou chybět ani entomologové, kteří představí různé metody terénního výzkumu. Odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů nás seznámí také s jedinými létajícími savci a smyslem jejich ochrany. Kromě zvířat se mohou návštěvníci také těšit na vědecko-expediční přednášky a doprovodný program v laboratoři, vědecké dílně i interaktivních expozicích.

Speciálně pro děti máme nachystané tematické malování na obličej a tetování technikou airbrush.

 

Víkendový program v expozicích Pevnosti poznání (10:00-17:00)

Živá voda
Zoologové Pavel Javůrek a Miroslav Vaverka představí na 50 druhů nejrůznějších bezobratlých, plazů a obojživelníků.

Rozum v hrsti
Entomologové Michal Motyka a Dominik Kusý odhalí veřejnosti bohaté sbírky zaměřené na diverzitu brouků. Obsahují velké množství čeledí, včetně nejstarších, které jsou na Zemi více než 300 milionů let, největší brouky na světě, či brouky v jantaru starém 99 milionů let.

Největším lákadlem pak budou chovné kolonie světlušky větší, na kterých probíhá jejich aktuální výzkum.

Pro návštěvníky bude připravena expozice metod sběru hmyzu. Od jednodušších metod jako je například exhaustor či smýkač až po například malaiseho pasti. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet také prosívání zeminy, nebo různé metody sběru a lovu hmyzu.

Světlo a tma
Členové České společnosti pro ochranu netopýrů (www.ceson.org) nás seznámí s jedinými létajícími savci a smyslem jejich ochrany

 

Přednášky pro veřejnost

sobota 6. 4. | 14:00 | Za přírodními krásami Peloponésu (Mgr. Pavel Javůrek)
Společně se podíváme do míst bájných antických hrdinů a seznámíme se se zvířecími obyvateli vyskytujícími se v tomto nejjižnějším cípu Řecka.

sobota 6. 4. | 15:30 | Záhadný svět entomologie: Pozoruhodný život na Nové Guineji (Mgr. Michal Motyka, Ph.D., Mgr. Dominik Kusý)
Přijďte se za námi podívat na fascinující svět hmyzu na Papui Nové Guinei. Naše prezentace vám představí naše cestovatelské dobrodružství a zavede do srdce našeho výzkumu.

neděle 7. 4.  | 14:00 | Vietnam křížem krážem (Mgr. Richard Kabelka)
Těžko najdete někde jinde takovou proměnlivost krajiny, než jaká je ve Vietnamu. Bohužel většina přirozeného prostředí na jeho území byla nenávratně zničena. Na motorce míháte plantáže kaučukovníků, kávovníku, kešu, nekonečná rýžoviště. Tropické deštné a opadavé lesy jsou tak pouze za odměnu, ale vězte, že stojí za to. Přijďte se dozvědět něco více o přírodě a životu nejen v přírodní džungli, ale i té betonové.

neděle 7. 4.  | 15:30 | Vyprahlý svět Izraele a Jordánska (Mgr. Richard Kabelka)
Místa, kde se voda ztrácí ve vádích a břehy omývají vlny Rudého nebo ještě slanějšího Mrtvého moře. Avšak i v takovýchto nehostinných podmínkách lze nalézt život. Jak vypadá setkání s jedním z nejjedovatějších tvorů světa i vodními melouny v poušti? Během této výpravy se připravte na mnohá překvapení.

 

Přednášky pro školy

čtvrtek 4. 4. | 10:00 | Pojďme pomoct žabákům! Ale jak na to? (Mgr. Richard Kabelka)
Proč už se z rybníků neozývají pověstné žabí koncerty? Pojďme nahlédnout pod pokličku nebo spíše obří poklici mizení našich obojživelníků. Jen tehdy opravdu zjistíme, nakolik je tento problém velký a jak se i my můžete zapojit do jeho řešení

pátek | 5. 4. | 10:00 | Jsou netopýři nebezpeční? (doc. Mgr. Jan Zukal, Dr., MBA)
Netopýři jsou v posledních letech skloňováni hlavně v souvislosti s původem viru SAR-CoV-2 a pandemií onemocnění COVID19. Ale jsou opravdu tak nebezpeční? Máme se jich bát nebo jsou to užiteční pomocníci? Jak je to s jejich imunitou a co je vlastně ohrožuje? K objasnění těchto aspektů života netopýrů přispívá i náš výzkum netopýrů v Evropě a Asii.