Web Analytics

Zajímá vás věda a výtvarné umění? Přijďte na konferenci, vernisáž a workshop!

  • Úvod
  • Aktuality
  • Zajímá vás věda a výtvarné umění? Přijďte na konferenci, vernisáž a workshop!
Jak dobře vymyslet science show, aby bavila malé i velké diváky? Jak navrhnout poutavý plakát na popularizační akci? Takovým tématům se věnují lektoři Pevnosti poznání a studenti Univerzity Palackého v Olomouci, kteří se zapojili do projektu Umění a kreativita jako nástroj popularizace vědy. Zajímá vás toto téma? Zveme vás na konferenci a vernisáž ve středu 14. června v Pevnosti poznání. O dva dny později se pak zdarma uskuteční fotografický workshop!

Zveme vás na konferenci Věda v umění/Umění ve vědě, která se uskuteční 14. června od 16.30 v malém sále Pevnosti poznání

Rovněž  vás v pátek 16. června od 17 hodin zveme na zajímavý workshop Fotografie. Věda nebo umění? , který bude věnovaný klasické fotografii, fotografickým technikám a výtvarnému experimentu. Tento workshop vás uvede do tvůrčího světa fotografického umění. Na setkání se naučíte nejen nové přístupy k fotografii, vytvoříte si také vlastní camera obscuru, která vám umožní prozkoumat unikátní perspektivy a tajemství světla. Workshopem vás provede výtvarník a pedagog Jiří Dosoudil aka Dosy Doss.

Registrace a účast na workshopu je zdarma! ZDE.

Lektor workshopu Jiří Dosoudil, člen umělecké skupiny Chaos company, se nejvíce věnuje malbě sprejem a akrylem. Působí převážně v oblasti street artu, kde vytváří velkoformátové nástěnné malby. Zabývá se však i dalšími výtvarnými disciplínami jako je grafika a prostorová tvorba, zajímá se také o intermediální projekty, ve kterých pracuje například s videem. V jeho malbě se objevují kresebné prvky, důraz klade na linii. Často kombinuje více výtvarných technik a neomezuje se na klasické formáty. Pracuje s různými materiály, obvykle náhodně nalezenými. Náhoda, hra, experiment, dynamika, struktura to jsou prvky, které obsahuje autorova tvorba. Nezajímá se o realitu inspiruje ho surrealismus, lidská psychika. Hlavním zdrojem je také příroda.


Projekt Umění a kreativita jako nástroj popularizace věd je zaměřen na využití výtvarných, kreativních a tvůrčích přístupů v komunikaci a popularizaci vědy a neformálním vzdělávání. Účastníci kurzu z řad pedagogů, budoucích pedagogů, průvodců a lektorů neformálního vzdělávání se seznámí s možnostmi zapojení vědeckého přesahu do uměleckých struktur a s novými autorskými přístupy a možnostmi jejich zapojení do vědeckých témat a jejich následnou komunikaci směrem k širší veřejnosti.

Konference plakát A4


Cyklus 10 workshopů a seminářů má za cíl inspirovat a naučit lektory a budoucí pedagogy dobře a srozumitelně komunikovat vědecká témata skrze umění. Ať už se jedná o výukový program pro školy, science show, exponát zaměřený třeba na historii nebo interaktivní hru pro zvídavé návštěvníky expozice. Tým Pevnosti poznání se spojil s renomovanými umělci a tvůrci napříč obory v České republice. Cíl je jasný: zdokonalit se v profesních dovednostech, získat nové podněty, osvojit si nejnovější trendy nejen v muzejnictví a využít na maximum možnosti kreativního učení. 


“Chceme inspirovat budoucí pedagogy i vědce k intenzivnímu využití kreativity a umění nejen v popularizaci vědy, ale i v procesu vzdělávání nejmladší generace. Věřím, že umělecké metody a poznatky profesionálů z kulturních a kreativních průmyslů přinesou do formální i neformální výuky větší efektivitu i atraktivitu.”

Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání


Do jedinečného vzdělávacího cyklu se zapojilo pražské animační studio Krutart, které vytváří filmy a hry pro muzea a galerie a kombinuje klasické i digitální animace. Účastníky školil také grafik a ilustrátor Pavel Fuksa, který svůj workshop zaměřil na tvorbu minimalistických plakátu s motivy přírodních věd. Abstraktní a často složití vědecká témata tak dostala zajímavou vizuální podobu. 

Hraní není žádná věda. Takto pojmenovala svůj workshop divadelní herečka Jana Posníková, která si připravila herecká cvičení ušitá na míru tvorbě science show. Vytipovala slabá místa představení a poradila, jak se na jevišti pohybovat, jak mluvit a také někdy improvizovat.

Dalším školitelem byl olomoucký scénárista Martin Šinkovský, který je mimo jiné autorem dvou komiksů, které k výročí sovětské okupace v srpnu 1968 a vzniku Československa v říjnu 1918 – vydala Univerzita Palackého. Během workshopu se účastníci seznámili se scénáristickými kartami – Fabula Storytelling Cards. Přínosné bylo pro lektory a animátory také seznámení se scénografem Janem Tomšů. Nejdříve si s ním teoreticky osvojili základní principy práce s prostorem a potom si poznatky vyzkoušeli v expozicích  science centra.  


Díky projektu se v Pevnosti poznání ještě letos objeví 4 nové exponáty. Jedním z nich je exponát Slavné osobnosti. 

“Exponát představuje významné osobnosti spjaté s olomouckou historií. Jedná se o Marii Terezii, Františka Palackého, Gregora Johanna Mendela, Jindřicha Zdíka a Václava III. Každá z osobností se nachází na jedné straně pětiúhelníku v celé velikosti ve stejné póze a proporcích. Všechny postavy jsou stylizované v souladu s komiksem v expozici – byly ilustrovány Petrem Novákem (Ticho762). Pentagonický sloup je rozdělen do čtyř dílů, z nichž tři horní lze zvlášť otáčet kolem středové osy. Při správném složení kombinace dílů v jednu konkrétní osobnost se postava na dané stěně rozsvítí a spustí audio stopu přibližující význam osobnosti v historickém kontextu. Historické osobnosti se představují samy a jsou namluveny herci z Divadla Zlín.”

Tomáš Arnold, koordinátor historické sekce Pevnosti poznání


Konferenci bude 14. června v Pevnosti poznání předcházet bohatý program oslav narození Františka Palackého a 450 let od založení univerzity. Akce je pro návštěvníky zdarma, vstup je možný bez předchozí registrace.


Projekt Umění a kreativita jako nástroj popularizace věd je realizován díky finanční podpoře Evropské unie.

Foto: Sabina Krčmová, Tomáš Arnold.