Festival Týden mozku je o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně zvyšující povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.
Program v PEVNOSTI POZNÁNÍ
Prozkoumejte mozek
Expozice Rozum v hrsti, otevřeno od 15. do 20. 3. zdarma od 10 do 12h
Račte vstoupit do osmimetrové makety lidského mozku, kde se před vámi zjeví neuronová síť v celé své kráse a komplikovanosti. Zjistíte, jaké funkce má mozek, z čeho se skládá a jak jeho části vypadají. V expozici na vás čekají 3D piškvorky, logické úkoly i zapeklité hlavolamy a šifry, které otestují vaši vědomosti a intelekt. A jakmile budete mít hlavu jako pátrací balón, stačí na vlastní (ne)bezpečí vyzkoušet jednu z nejoblíbenějších atrakcí science centra. Přístroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici – tzv. gyroskop. Vězte, že díky jeho rotačním způsobům se budete cítit jako pilot akrobatického letounu.
Workshopy
víkend 19. a 20. března, 10.00-17.00
Termokamery – Poznejte děje kolem nás v jiném nadčasovém spektru s pomocí termokamer. Získáte nový náhled na chemické reakce, tepelnou vodivost materiálů, živočichů a mnoho dalšího.
Ozoboti – Vyzkoušejte si programování s ozoboty. Aktivity jsou pro začátečníky i pokročilé a nudit se nebudou ani ti, kteří se připojí v roli diváků. Ozoboti jsou drobní roboti, kteří doslova tančí, jak vy kreslíte. Své pohyby doplňují drobnou diskotékou. Díky jejich průhlednému designu se také můžete podívat, jak důmyslně jsou uvnitř sestaveni.
Přednášky
Zábava pro oko i mozková řečová centra
sobota 19. 3., 14.00, přednáškový sál,
přednášející: RNDr. Ivana Fellnerová, Ph.D., odborná asistentka na Univerzitě Palackého v Olomouci
Optické klamy jsou zábavná, matoucí, překvapivá i magická kouzla. Některé iluze vznikají z objektivních příčin v důsledku fyzikálních přírodních dějů, jiné jsou důsledkem únavy našich zrakových receptorů. Snad nejzajímavější jsou kognitivní optické klamy, které vznikají v mozku interakcí příchozích informací s již existujícími předpoklady o světě. To pak často vede k překvapivě mylným závěrům, bez kterých by ale bylo chudší jak výtvarné umění, tak kinematografie. Abychom nezaměstnávali jen náš zrak, bude si moci každý posluchač formou interaktivních experimentů procvičit také mozková centra řeči. Ukázkami povídek ze slov začínajících vždy na stejné písmeno se pokusíme s trochou nadsázky vypořádat s těžkými životními situacemi. Pojďte se tedy s námi bavit optickými klamy i slovními hříčkami a zapomeňme na chvíli na vše, co nás trápí.
I mozek potřebuje odpočívat
sobota 19.3. 16.00, neděle 20.3. 14.00, přednáškový sál
přednášející: Mgr. Martin Král, certifikovaný trenér paměti III. stupně
Doba se neustále zrychluje a náš mozek musí denně zpracovat obrovské množství informací. Výsledkem přetíženého mozku bývá často únava, nesoustředěnost a nízká výkonnost. Jak se z toho nezbláznit a znovu načerpat síly? Pomocí jednoduchých a účinných relaxačních technik, které se na přednášce naučíte. Již deset minut relaxace přitom dokáže podstatně zefektivnit vaši práci, zlepšit paměť i kreativní myšlení. Kromě tipů na kvalitní odpočinek pro mozek si také povíme o tom, jak mozku jednoduše ulevit, a to pomocí lepší organizace času i každodenních úkolů.
Přednášky ve spolupráci s Klinikou zubního lékařství LF UP a FNOL
Zlozvyky našeho mozku
20.3., 11:00 – 11:15, přednáškový sál
přednášející: MDDr. Lenka Dostálová, Ph.D.
Kaz raného dětství – zlozvyky/zvyky rodičů
11:15 – 11:45 (11:30), přednáškový sál
přednášející: MDDr. Adam Kovalčík
Jak si v mozku nastavit správné zvyky
11:45(11:30) – 12:30, přednáškový sál
přednášející: Ing. Bc. Božena Piterková, DiS
Správná ústní hygiena je soubor pravidelných zvyklostí, které je nezbytné si v mozku nastavit již od útlého dětství. Pokud si totiž vytvoříme v našem mozku sled zlozvyků, je velmi těžké posléze tyto zlozvyky odbourat.
Díky moderní vědě již známe příčinu zubního kazu. Známe také příčinu parodontózy. Zubnímu kazu i parodontóze již lze předcházet.
Kde se bere zubní kaz? Jaké naše (zlo)zvyky ho pomáhají rozvíjet? Co všechno může zmenšovat rizika? Jaké zvyky se vyplatí budovat pro ochranu zdravých úst? Na tyto i další otázky se pokusíme najít odpovědi.
V rámci sdělení představíme výrazné rizikové faktory vybraných oblastí a také možnosti jejich profesionálního řešení. Odhalíme skutečnou hodnotu výhodných zvyků a reálná rizika plynoucí z nevýhodných zlozvyků.
Zrakové klamy
od 15. do 20. 3. online přednáška
přednášející, doc. RNDr. Mgr. František Pluháček, Ph.D., Odborný asistent, Katedra optiky Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
Zrakové klamy představují nesouhlas mezí zrakovým vjemem a skutečností. Příčinou těchto jevů mohou být fyziologické procesy a jevy, ale také například špatné vyhodnocení vnímané scény. Posluchači se tedy nejprve krátce seznám, s problematikou vzniku zrakového vjemu a organizací zrakového vnímání. Následně budou prezentovány jednotlivé typy zrakových klamů v rozdělení na fyziologické, geometrické, perspektivní a psychologické. Každý z typů bude popsán a demonstrován na vhodných zajímavých příkladech a zejména u fyziologických klamu bude zmíněno možné vysvětlení jejích vzniku.
Dospělí (4 expozice): 160 Kč
Snížené (děti, studenti, senioři): 130 Kč
Rodinné (dospělý+děti):
1+2: 380 Kč | 2+1: 410 Kč
2+2: 520 Kč | 2+3: 640 Kč
Skupinové: 110 Kč
1 expozice: 50 Kč
Gyroskop: 50 Kč
Planetárium:
V týdnu 140 Kč (ke vstupence do expozic za 80 Kč)
O víkendu jako součást doprovodných aktivit
Víkendové zvýhodněné vstupné: 3 aktivity za 1 cenu 140 Kč
Můžete u nás platit kartou a Unišek+
E-mail: info@pevnostpoznani.cz
Tel.: 585 634 145
Pevnost poznání Olomouc
(Areál Korunní pevnůstky)
17. listopadu 7
779 00 Olomouc
GPS: 49,592896 17,257982
Pevnost má bezbariérový přístup
© Všechna práva vyhrazena Pevnost poznání 2015-2023 | admin | Zásady ochrany osobních údajů (GDPR)