Oči, které ovládají váš počítač. Ale také 3D tisk, pocitové mapy, geoinformatika, podnebí Olomoucka nebo historické mapy našeho města. Zkrátka a dobře, pokud k nám zavítáte během Dnů Věd o Zemi (18. – 21. listopadu), nudit se v žádném případě nebudete. Programové menu mluví za vše.
Během Dnů bude v muzeu vědy expozice Živá voda zcela zdarma, o úžas ve vašich tvářích se postarají týmy ze čtyř kateder z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Konkrétně to budou Katedra geologie, Katedra geografie, Katedra geoinformatiky a Katedra rozvojových studií. Naučí vás myslet prostorově. A ještě mnoho dalšího. Přesvědčte se ostatně sami.
Středa 18. listopadu 2015
- Eye-tracker? Přijďte si ho vyzkoušet na vlastní oči
Technologie eye-trackingu je založena na principu sledování pohybu očí. Sloužit může jak k analýze a hodnocení webových stránek, tak designu výrobků či map. Právě díky tomuhle výdobytku můžete dokonce očima ovládat i počítač.
- Naučte se s 3D tiskárnou
V krátké době a za cenu nízkých nákladů získáte funkční model, který je odrazem reality. Ať už jde o výrobu map nebo modelování terénu. Není se zkrátka čemu divit, že se v souvislosti s 3D tiskem a modelováním dnes mnohdy mluví jako o další průmyslové revoluci. Předvedeme vám tisk plastových 3D modelů pro výrobu fyzických modelů celých budov.
Čtvrtek 19. listopadu 2015
- 14:00 – prezentace o možnostech studia na oboru Vědy o Zemi
- 14:30 – Jiří Pánek přednáší na téma Pocitové mapy / INFO
- 15:30 – Miroslav Vysoudil přednáší na téma Olomouc a její podnebí / INFO
- 16:30 – přednáška na téma Co je vlastně ta Geoinformatika?
(Neboli vše o tom, jak se tvoří mapy, jak funguje GPS a co je Galileo. A zda jsou lepší mapy.cz nebo Google Maps.)
Sobota 21. listopadu 2015
- 13:30 – prezentace o možnostech studia na oboru Vědy o Zemi
- 14:00 – Věda (+) kafe: Peter Mackovčin přednáší na téma Olomoucko na starých mapách / INFO
(Zajistíme dobrou kávu i hlídání dětí. Vše zdarma.)
- 15:00 – Daniel Šimíček přednáší na téma Geofyzika aneb geologie bez kladívka a fyzika bez pobledlých tváří.
ANOTACE: Geofyzika je přírodní věda, která se zabývá fyzikálními procesy a vlastnostmi Země. Geofyzikální průzkum, tedy sběr geofyzikálních dat pro prostorovou analýzu, nachází široké využití v mnoha teoretických i praktických oborech lidské činnosti, od geologie přes archeologii, paleoklimatologii, těžbu nerostných surovin, stavebnictví až po materiálový výzkum. Nebýt geofyziky, nevěděli bychom, co je to zemské jádro, plášť a kůra, neměli bychom tušení, jaké archeologické skvosty se skrývají pod Egyptským pískem nebo pod parkovišti hypermarketů a světová ložiska ropy a zemního plynu by byla již dávno vyčerpána. Poslechněte si, jaká tajemství tato nesmírně užitečná a krásná věda skrývá!
- 16:30 – Věda (+) kafe: přednáška na téma Co je vlastně ta Geoinformatika?
(Neboli vše o tom, jak se tvoří mapy, jak funguje GPS a co je Galileo. A zda jsou lepší mapy.cz nebo Google Maps.)
Série popularizačních přednášek Věda (+) kafe
Mgr. Jiří Pánek, Ph.D.
Pocitové mapy
Katedra rozvojových studií, Přírodovědecká fakulta UP
Pro bližší info neváhejte kliknout na obrázek
RNDr. Miroslav Vysoudil, CSc.
Olomouc a její podnebí
(meteorologická měření a pozorování v Olomouci)
Katedra geografie, Přírodovědecká fakulta UP
Pro bližší info neváhejte kliknout na obrázek
Mgr. Peter Mackovčin, Ph.D.
Olomoucko na starých mapách
Katedra geografie, Přírodovědecká fakulta UP
Pro bližší info neváhejte kliknout na obrázek
Prezentace Katedry geologie PřF UP v Pevnosti poznání
(čtvrtek 19. a sobota 21. 11.)
- Ukázka geofyzikálního měření seismografem ABEM Terraloc Mk8
Seismografy slouží k měření rychlosti šíření, lomu a odrazu uměle vyvolaných zemětřesných (seismických) vln. Největší využití nacházejí v ropné prospekci a při hledání epicenter a intenzity (magnituda) zemětřesení. Přístroj Terraloc Mk8 švédské firmy ABEM s 24 geofony (seismická čidla) slouží k mělkému podpovrchovému seismickému průzkumu. Ukážeme vám, jak se seismické vlny šíří a analyzují a co to vypovídá o podpovrchové struktuře Země.
- Krása nerostného mikrosvěta
Poznávání minerálů, hornin a mikrofosílií pod mikroskopem jsou základními dovednostmi, které geolog musí zvládnout. U mikroskopu začíná analytická práce geovědce, která často končí nalezením ložiska ropy nebo důležitého kovu, rozpoznáním dávných klimatických změn, objevením metody, kterou naši předci vypalovali keramiku nebo slévali kovy, nebo dokonce identifikací pachatele kriminálního činu. Nahlédněte do polarizačního mikroskopu nebo do binokulární lupy na to, jak vypadají minerály, horniny a fosílie! Určitě nebudete zklamáni jejich krásou!
- Rentgenová fluorescence – chemická analýza z první ruky
Chemické složení je důležitým identifikačním znakem pevných přírodních nebo umělých materiálů (hornin, půd, kovů, stavebních hmot, skla, keramiky, atd.). Vyzkoušejte si rychlou chemickou analýzu pomocí energio-disperzního fluorescenčního spektrometru (EDXRF) Delta americké firmy Innov-X.